היערכות לאספקת מים בשעת משבר/חירום-

 

המים מהווים משאב קיומי וחיוני לצרכי הקיום השוטף של תושבי מדינת ישראל ככלל והעיר בית שמש בפרט.

אירוע מים יכול להתרחש במהלך חיי היום יום ללא התרעה מוקדמת או לחילופין בעת קיום מצב חירום מלחמתי.

מצבי החירום ככלל יכולים לנבוע מהתרחשות יזומה ע"י האויב (פעולת לחימה התקפית), מאירועי טרור (פגיעה בתשתית, הרעלת מים יזומה) או לחילופין פגיעה בתשתית המים והביוב כתוצאה מאסון טבע (רעידת אדמה) או כתוצאה מתקלה טכנית. מכאן עלינו להיות ערוכים להתמודד עם תרחישי החירום הן ברגיעה והן בעת הכרזת "שעת חירום".

 

 

 

במהלך השנים נבנתה הערכות למתן מענה, המשלבת את גורמי החירום ברמה הלאומית (מערכת הביטחון – צה"ל, מערך מל"ח, משטרת ישראל, רשות המים – היחידה לביטחון מים וחברת "מקורות", משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה), ובמערך השלטון המקומי ובכללו העיריות, המועצות המקומיות והאזוריות ותאגידי המים.

 

המענה למצבי החירום בתחום המים חייב להתבסס על שיתוף פעולה בין המערך המקומי (העירוני) בגיבוי ובסיוע הגורמים החיצוניים שפורטו לעיל. על תאגיד המים והעירייה מוטלת האחריות לדאוג לאספקת מים שוטפת ככל שניתן לכל אזרח בתחום העיר - בכל המצבים.

 

כיצד על התושבים להתכונן?

שמרו בקבוקים בבתים:

כדי להקטין את הלחץ בשעת חירום ואת הצורך לצאת מהבית, אנו ממליצים לכל בית אב לרכוש ולשמור בביתו מנת מים בחישוב של 4 ליטר ליממה לנפש, לשלוש יממות. מים במקרה זה, יכולים להיות גם מי ברז, ואין חובה להחזיק מים מינרלים.

את המים בבקבוקים עליכם להחליף אחת ל- 3 חודשים במים טריים, תוך שימוש במים לצרכי שתייה או שימוש אחר בבית. אם מדובר במים מינרלים יש לחדשם על פי הוראת היצרן וזמן התפוגה המופיע על הבקבוק. את הבקבוקים מומלץ להחזיק על הרצפה למניעת נפילה במקרה של רעידת אדמה.

הכנת ערכת סניטציה בבתים:

בנוסף לבקבוקי המים, רצוי לשמור בבית ערכת תברואה שתכיל ברובה מוצרים פשוטים הנמצאים בשימוש יומיומי בכל בית. את הערכה יש לשמור במקום מוצל, קריר ויבש בממ"ד או בחדר המוגדר כחדר לשעת חירום בבית.

ומה יש לשים בערכה?

  • חבילת מגבונים לחים וג'ל אנטי בקטריאלי שיסייעו בשמירה על היגיינה אישית במקום מים.
  • כלים חד פעמיים ומגבות נייר לשימוש במקרים בהם לא תתאפשר רחצת כלים.
  • שקיות לאיסוף פסולת לשמירה על ניקיון הסביבה ומניעת מפגעים סביבתיים.
  • שקית סניטציה לצרכים סניטריים (ניתן לרכוש באתרים מתמחים באינטרנט).

 

תרגילים שבוצעו למוכנות לחירום

מדי שנה מבצע התאגיד תרגילים תיאורטיים ותרגילי שטח אשר בוחנים את יכולתו ואת ביצועיו, כשהמטרה היא להשתפר כל הזמן. בתרגילים אלה נבדקים: שיפור הביצועים בפריסת תחנות חלוקת מים לתושבים, ממשקי העבודה עם גורמי העירייה ותרגול העובדים והמתנדבים כחלק מההערכות לחירום. התרגילים מבוצעים בשיתוף עיריית בית שמש.

כל המעוניין להתנדב ולסייע לתאגיד במצבי חירום מוזמן לפנות אלינו לכתובת הדוא"ל: jaky@m-sms.co.il

תאגיד "מי שמש" ערך בשנה שעברה תרגיל מפנה בשיתוף עם פיקוד העורף התרגיל כלל תחנות חלוקת מים במספר מתחמים בעיר. בתרגיל השתתפו עובדי התאגיד בסיוע של צוותי קבלני המשנה, ובהשתתפות מנהלת הביטחון והחירום בעירייה, וגורמי הביטחון.

המטרה הייתה לבחון את זמני התגובה ויכולת הביצוע של עובדי התאגיד ועובדי הקבלן המגויסים לצורך זה, בפריסת מספר תחנות מים בעיר. בנוסף, נבדקו ממשקי העבודה עם גורמי העירייה והמתנדבים.

התרגיל נערך כחלק מביצוע תכנית היערכות לשעת חירום ותוצאותיו נמדדו לצורך הפקת לקחים בנוגע לתכנית החירום בתחום המים.